Kwas alfa – liponowy: tajemnicza substancja o ogromnym znaczeniu

Kwas alfa-liponowy to ośmiowęglowy kwas tłuszczowy, który zalicza się do kwasów nasyconych

Kwas alfa – liponowy, określany również jako ALA – wykazuje niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest przede wszystkim silnym przeciwutleniaczem, czyli świetnie radzi sobie ze zwalczaniem wolnych rodników odpowiedzialnych nie tylko za procesy starzenia się, ale również rozwój chorób nowotworowych.

Czym jest kwas alfa – liponowy?

Kwas alfa-liponowy to ośmiowęglowy kwas tłuszczowy, który zalicza się do kwasów nasyconych (https://www.bee.pl/g-g-kwas-alfa-liponowy-i-acetyl-l-karnityna-60-kapsulek_p996695.html). Jest to związek o charakterze organicznym, który jest jednym z kwasów karboksylowych. Z uwagi na to, że kwas ten nie znajduje się w żadnym z produktów żywnościowych musimy zatroszczyć się sami o jego suplementację. W naszym organizmie spełnia bowiem niezwykle istotną rolę, a ilość wytwarzana przez ciało jest nierzadko niewystarczająca.

ALA a wysiłek fizyczny i mięśnie

Kwas alfa – liponowy wywiera bezpośredni wpływ na pracę wątroby. Jego obecność sprawia, że proces utleniania glukozy zachodzi znacznie szybciej. Jednocześnie pojawia się wzrost stężenia glikogenu, którego niedobory trzeba uzupełnić po aktywności fizycznej. Dzięki temu powraca wrażliwość na działanie insuliny. Trzeba pamiętać, że im bardziej aktywny tryb życia prowadzimy, tym wrażliwość ta jest mniejsza. ALA sprawia, że jesteśmy zdolni do intensywniejszych ćwiczeń fizycznych. Zwiększa szanse na to, że uda się nam osiągnąć to, co sobie założyliśmy.

ALA a ochrona wątroby

Kwas alfa – liponowy stanowi również swoistą ochronę dla wątroby w procesie cykli sterydowych. Substancja ta wykazuje zdolność do wiązania substancji toksycznych, do których zalicza się metale ciężkie. W efekcie ich usunięcie z organizmu jest zdecydowanie prostsze. Obecność kwasu sprawia również, że witamina C oraz witamina E, czyli silne przeciwutleniacze, działają zdecydowanie mocniej. W efekcie komórki wątroby są solidnie chronione przed różnego rodzaju uszkodzeniami.

Dawkowanie

Należy pamiętać, aby nigdy nie przekraczać zalecanej dawki kwasu alfa – liponowego. Jednocześnie wpływ na to, jaka dawka jest zalecana w danym przypadku mają takie czynniki, jak poziom aktywności sportowej oraz ewentualne choroby, zwłaszcza cukrzyca. Najrozsądniej jest ustalić dawkę ALA ze swoim lekarzem, którzy dokładnie przeanalizuje stan zdrowia pacjenta, uwzględni jego tryb życia i indywidualne potrzeby organizmu. W przypadku przyjmowania zbyt dużych dawek kwasu alfa – liponowego mogą pojawić się takie efekty uboczne, jak nudności, biegunka oraz bóle brzucha.

Kwas alfa – liponowy to substancja korzystnie wpływająca na organizm. Zanim jednak sięgniemy po suplement, który dostarczy organizmowi tej substancji warto skonsultować się z lekarzem, który ustali, jaka dawka jest w naszym przypadku odpowiednia.

Food obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com